توجه داشته باشید این آموزش با آخرین نسخه های jdk 11 و sdk 28.0.1 و android studio 3.2.1 تست و به روز رسانی شده است. با مطالعه دقیق آموزش های جلسه اول ، دوم و سوم ، اندروید استودیو را نصب کنید

نصب SDK 

بعد از نصب جاوا و شناساندن آن به سیستم عامل در جلسه قبل حالا نوبت به نصب SDK می رسد. در واقع ما برای نصب اندروید استودیو دو راه داریم یکی دانلود نسخه Bundle و دیگری نسخه IDE. با دانلود و نصب نسخه Bundle ، به صورت خودکار نصب SDK هم انجام می شود. ولی با نصب نسخه IDE نیاز دارید که SDK هم جداگانه نصب کنید. ما برای نصب از نسخه Bundle استفاده نمی کنیم بنابراین لازم است که SDK را جداگانه نصب کنیم.

SDK چیست؟

مخفف  Software Development Kit شامل ابزار و API  های مورد نیازِ اندروید می باشد. برای مثال اگر بخواهیم یک اپ بنویسیم که روی اندروید ۵ نصب شود لازم است که از طریق SDK Tools نسخه API متناسب با اندروید ۵ یعنی API 21 را دانلود و نصب کنید.

API چیست؟

مخفف Application Programming Interface به معنای رابط کاربردی برنامه نویسی می باشد و یکی از ابزارهای مهم موجود در پوشه SDK می باشد که به عنوان رابط عمل می کند. مثلا شما می خواهید یک اپ تولید کنید که در آن از قابلیت Bluetooth گوشی استفاده کند . برای برقراری ارتباط بین اپ و Bluetooth گوشی نیاز به API داریم. API ای که این قابلیت را پشتیبانی کند.

نسخه های API

 روز به روز که نسخه های اندروید آپدیت می شود امکانات جدیدی برای ساخت اپ در دسترس برنامه نویسان قرار می گیرد. ما برنامه نویسان به جای اشاره به نسخه پلتفرم (مثلا اندروید ۲) از سطح API (اندروید API سطح ۸) استفاده می کنیم. با نصب هر نسخه از API تمام امکانات نسخه های قبل خودش را پشتیبانی می کند.

نکته: اگر اپی تولید کنید که مثلا از نسخه API سطح ۲۱ استفاده کند روی گوشی های اندروید نسخه ۵ به بالا قابل نصب می باشد.

نکته: به دلیل تحریم ایران، برای دانلود SDK از سایت اصلی نیاز به استفاده از IP غیر ایرانی دارید.

شروع کار با SDK 

گام ۱) ابتدا  SDK مورد نیازتون رو دانلود  کنید:

  دانلود SDK 28.0.1  

  نکته: حواستون باشه که در آموزش از Android.SDK.Release استفاده کردیم.

گام ۲) پوشه دانلودی را از حالت فشرده خارج کنید.پوشه ای که  از حالت فشرده خارج کردید حاوی دو پوشه platform و tools می باشد.

  • وارد پوشه tools می شویم :
  • فایل android.bat  موجود در شاخه Tools را طبق تصویر اجرا می کنیم.

آموزش نصب sdk

  • در اینجا گاها  یک پنجره باز می شود به نام Android SDK Manager که لیست ابزارهای در دسترس برای نصب را نمایش می دهد(که به دلیل تحریم با پیغام خطایی رو به رو می شویم که اهمیتی ندارد چون در جلسه سوم – نصب اندروید استودیو خواهیم گفت چگونه پلتفرم های مورد نیاز خود را دانلود کنید) و گاها هم ممکن است فقط یک پنجره مشکی رنگ باز و بسته  شود.

کار ما با sdk اینجا به پایان می رسد.

توجه داشته باشید که برای شروع کار با اندورید استودیو دو پوشه Platforms و tools کافی است ولی برای دسترسی به امکانات بیشتر می توانید پوشه های اضافه تری از جمله پوشه extras، build-tools، emulator  و … را در شاخه SDK قرار دهید.(با یک سرچ ساده می توانید این پوشه ها را اضافه و کامل کنید) . حتی شما می توانید پوشه SDK را از کسانی که قبلا نصب کرده اند و دارای تمام امکانات و ابزارها می باشد را بگیرید و به جای SDK خود قرار دهید.

پوشه کامل SDK  که تقریبا ۲۰۰ گیگابایت می باشد. که شما می توانید  DVD آن را از طریق فروشگاه داژیار پردازش ایساتیس دریافت نمایید.

مدرس: مهندس مهدی نیکخواه

به این مقاله چند تا ستاره میدی؟
[تعداد رای: 60 امتیاز: 3.6]